Hotel Alte Post
< Forrige 17 af 55 Vis i liste Næste >
Oversigt
- Husdyr 1
- Internet Ja
- Ikkeryger Ja
- Ankomst 15:00
- Afrejse 11:00
Beskrivelse
- Det ønskede antal overnatninger
- Morgenbuffet, hver morgen
Lige meget om I bare er i Flensborg en enkelt nat eller en forlænget weekend, så byder Hotel Alte Post jer velkommen i historiske omgivelser blot en kort gåtur fra byen.
Beskrivelse for Hotel Alte Post
Tæt på den danske grænse, midt i hjertet af Flensborg, for enden af gågaden og tæt ved den maleriske havn, ligger Hotel Alte Post. I slutning af 2015 blev den historiske gamle postbygning fra 1871 renoveret og der blev skabt et fantastisk miljø med skandinavisk elegance, hvor det moderne og det traditionelle forenes i perfekt harmoni.
Værelser
De rummelige dobbeltværelser er smukt indrettet i skandinavisk stil, som er en perfekt kombination af komfort og elegance. De er ideelle til en forlænget weekend, en pause fra hverdagen eller bare en smuttur over grænsen. Værelserne er i lyse varme farver, hyggelige og udstyret med en dejlig komfortabel dobbeltseng, et moderne badeværelse, hårtørrer, skrivebord og stol, natborde, TV, gratis internet, mm.
Restaurant
God mad gør godt for både krop og sjæl. I hotellets restaurant kan I glæde jer til at blive forkælet med udsøgte retter, som tager udgangspunkt i friske råvarer fra regionale leverandører. På den måde får man et lille stykke af Nordtyskland på hver eneste tallerken.
Den indbydende morgenmadsbuffet byder på et bredt udvalg af klassiske morgenmadselementer såvel som nordtyske specialiteter. Her kan I sikre jer en god start på dagen med masser af energi til at udforske Flensborgs hyggelige gader.
Hotelbaren indbyder til afslapning i den hyggelige og stilfulde atmosfære. I det smukt belyste atrium finder I et bredt udvalg af drinks og det nok største udvalg af rom i Slesvig-Holsten. Der vil i hverdagene også være mulighed for at nyde nogle småretter.
Fitness
På første sal finder I fitnessrummet, hvor I kan vedligeholde den gode form, selv på ferien. Fitnessrummet har åbent alle ugens dage og er til fri afbenyttelse.
Oplevelser i nærheden
Går I en tur i området omkring hotellet, vil I møde toppede brosten og smalle hyggelige gader samt et livligt havnemiljø. Det er også muligt at tage på en bådtur, hvor byen kan betragtes fra søsiden. Derudover kan I også opleve:
· Flensborg Søfartsmuseum
· Flensborg Skibsværftsmuseum
· Phänomenta
· Museumsberg med Istedløven
· Glücksborg og Gottorf Slot
· Schleswig-Holsteinischen Landestheater & Sinfonieorchester
· Håndboldkamp i Flens-Arena
Diverse
· Nærmeste parkering er Karstadt parkeringshus (150 m), El-lader forefindes (mod betaling)
· Evt. turistskat betales direkte til hotellet
Brugervurderinger
Faciliteter
-
Bad/Toilet
-
Toilet
-
Bad/douche
-
-
Generelt
-
Boligareal20 m²
-
Antal husdyr1
-
-
Udstyr
-
Hårtørrer
-
Internetadgang
-
Radio
-
Kabel TV/parabol
-
Facilities for Hotel Alte Post
-
Afstande
-
Indkøb0 km
-
By0 km
-
Flensburg0 km
-
Rostock281 km
-
Puttgarden179 km
-
-
Generelt
-
Byggeår1871
-
Renoveret2015
-
Allergivenligt
-
Reception
-
-
Indretning
-
Bar
-
Elevator
-
Røgfrit hotel
-
Priser og kalender
Kalender
Pris
- Ankomst
- Afrejse
- Varighed
- 1 overnatning
Bemærk
< Forrige 17 af 55 Vis i liste Næste >